Choroby zboża podsumowanie


Skuteczne działania w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są ogromnym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, bo wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ochronić potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest wielokrotnie bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu, zabiegi fungicydowe

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w zasadzie ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na koronne szkodniki oraz schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma asekuracji.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Blicharski
    Dodany: 2020-05-07

    Poprzednio nieomal rok po ożenku przeżyli tatami przecudownej córki, tudzież po dwóch latach synka.

Copyright © 2018 Src-cigacice.pl